לאתר לומדון הוצאה לאור

 

משרד ראשי:

כתובתינו: "בית קורקס"
רח' זרחין 10,
ת.ד. 3030
רעננה 43662
טלפון: 09-7776800
פקס: 09-7776805

מושגי יסוד בזכיינות

מהי זכיינות? מיהו המזכה ומיהו הזכיין? מה ההבדל בין פתיחת סניף רגיל לבין פתיחת סניף בזכיינות?

כללי

הזכיינות היא למעשה שיטה אסטרטגית-תחרותית להרחבת התאגיד, באמצעות שילוב של סניפים נפרדים וקטנים, המנוהלים עצמאית, עצמאיים עם עסק גדול המנוהל ממטה מרכזי. שילוב זה הוא למעשה ברית המחברת בין המחויבות והשאיפות של יזמים בודדים לבין המשאבים, העוצמה והניסיון רב של חברה גדולה. חיבור זה הוליד נוסחה מנצחת עם סיכויים גבוהים להצלחה. הזכיינות נחשבת לשיטה בטוחה יחסית המעניקה יתרונות ליזם היכול לנהל עסק עצמאי, אך לא להיות לבד ולחברות היכולות להתרחב ביעילות ובמהירות, ללא השקעות גבוהות במיוחד, הנדרשות בהתרחבות מסוגים אחרים.

הגדרות

איגוד הזכיינות הבינלאומי (I.F.A) מגדיר את המושג "זכיינות" בצורה הבאה:

זכיינות

זכיינות הינה שיטה להפצת מוצרים או שירותים. קיימות לפחות שתי רמות במערכת הזכיינית: המזכה, המשאיל את הסימון המסחרי שלו או את שם החברה ואת המערכת העסקית; הזכיין, המשלם תמלוגים ולעיתים קרובות תשלום חד פעמי על הזכות לעשות עסקים תחת השם של המזכה ושיטתו. טכנית החוזה המקשר בין שני הצדדים הוא הזכיינות אך לעיתים קרובות המושג משמש לתיאור העסק אותו הזכיין מפעיל.

בבריטניה מוסיפה הגדרת איגוד הזכיינות הבריטי סייג נוסף להגדרתו של עסק כזכייני. על-פי חוק החברות שם, לא תחשב התקשרות עסקית כזכיינית אם נעשתה:

  1. בין חברת אם (Holding Company) לבין חברת בת שלה.
  2. בין חברות בת במסגרת אותה חברת אם.
  3. בין פרט לבין חברה שבשליטתו.

סעיף זה מיועד לקבוע את ההבחנה בין זיכיון לבין סוכנות.

זיכיון

זיכיון (Franchise) הוא חוזה או הסכם, לפיו מעניק הזיכיון מכונה "מזכה" (Franchisor). המזכה פועל בדרך כלל כחברת-אם בסדר גודל בינוני או גדול. הזיכיון מגדיר את הזכויות והחובות על כל צד מן הצדדים להסכם. הסכם הזיכיון הוא בדרך כלל בעל תוקף משפטי וכולל בתוכו גם ספרי נהלים להסדר הפעילות השוטפת של הסניף.

החברה המזכה

החברה המזכה היא החברה המשאילה תמורת תשלום זאת הזכות לשימוש במותגים ובסימן המסחרי שלה וכן בידע המקצועי, בלוגיסטיקה ובמוניטין הנצבר שלה.

זכיין

זכיין הוא הגורם הרוכש מהחברה המזכה את הזיכיון, הרכישה מתבצעת בתמורה לתשלום ובהבטחת תמלוגים לחברה המזכה זאת בהתאם לחוזה הזיכיון. הזכיין פועל בדרך-כלל כאדם בודד או כעסק בסדר גודל קטן.

Line

בניית אתרים - עיצוב גרפי © כל הזכויות שמורות לתבור כלכלה ופיננסים בע"מ