לאתר לומדון הוצאה לאור

 

משרד ראשי:

כתובתינו: "בית קורקס"
רח' זרחין 10,
ת.ד. 3030
רעננה 43662
טלפון: 09-7776800
פקס: 09-7776805

תכנית פיננסית לעסק זכייני

עסק זכייני, כמו כל עסק אחר, מבוסס על השקעה, הכנסות והוצאות. ההבדלים מתמקדים בדרך כלל באופי ההשקעה. בעסק זכייני, לעיתים יש תשלום ראשוני למזכה, עובדה המגדילה את היקף ההשקעה ביחס לעסק רגיל באותו התחום. לעיתים ההשקעה גדולה יותר מהשקעה מקבילה בעסק דומה מפני שהמפרט הטכני של המזכה הינו דווקני ודורש דרישות מיוחדות שאינן מאפשרות תמרון וחסכון בעלויות.

מודל פיננסי כללי

הפיצוי לעודף ההשקעות אמור לבוא משני כיוונים: האחד, המובן מאליו, הוא צד ההכנסות. השני, מתקיים לעיתים, הוא חסכון
גם בצד העלויות ובצד התפעול, אם כי במקרים רבים, גם צד ההוצאות עלול להיות גבוה יותר בשל דרישות המזכה. צד ההכנסות אמור ליהנות מהיקף הכנסות גדול יותר ביחס לעסק דומה, מפני שהמוניטין של המזכה אמור לפעול כמקדם שיווק. אדם הנמצא בעיר זרה ובוודאי בארץ זרה ואינו מכיר את המסעדות, הן מבחינת התפריט, הן מבחינת האיכות והן מבחינת העלויות, ישמח לראות את הסמל המוכר של מקדונלד’ס ובמקרים רבים, זה יהיה המפתח לכניסתו למסעדת מקדונלד’ס המקומית, גם אם בסמוך, מתחבאת מסעדה איכותית, אך לא מוכרת.
המודל הפיננסי הינו אם כן באופן סכמאטי דומה למודל פיננסי של כל עסק רגיל, למעט ההבדלים במספרים עצמם הנובעים מאילוצי המזכה. שינויים אלה נוגעים לגובה ההשקעה, לתשלום החודשי, לרמת ההכנסות ולעלות המכר.

מימון עסק זכייני

המימון לעסק זכייני דומה למימון לעסק רגיל, הגם שמנקודת מבט ספקי המימון, יש יתרון לעסק זכייני. דמי הזיכיון נתפסים לעיתים כנכס בר שיעבוד (הדבר תלוי במוניטין של הגוף המזכה בבנק עצמו). אולם, יש הבדל אחד גדול הנובע מהצורך להעמיד עסק העומד בסטנדרטים של הגוף המזכה בלוח זמנים שאינו בר פשרה.
מומלץ לבנות חבילת מימון לטווח של 5 שנים, הגם שעסק טוב עשוי להחזיר את ההשקעה בתוך שנתיים עד שלוש.
טווח הביטחון הינו חיוני, נוכח קיומן של אי ודאויות במחזור העסקים בכלכלה. כמו כן, על העסק הזכייני לקחת תקופת גרייס של כ- 6 חודשים, עד לתחילת ההחזרים. גם כאן הניסיון מלמד שפעילות יחצ"נית חזקה עשויה לקצר את תקופת תחילת ההחזר של העסק לחודשיים בלבד, אולם לרוב בניית אמון בקרב קהל הלקוחות של העסק ובניית נאמנות המותג כרוכה בתקופת זמן ארוכה יותר. חצי שנה אפוא, עשויה להעניק לעסק את המרווח הדרוש.

הערכת סיכונים ותמורה לסיכון

ניתן לראות בעסקי זכיינות עסקים בדרגת סיכון קטנה יותר. יזמים רבים אשר רוצים להתחיל בעסק חדש, מרגישים שהם צועדים על קרקע בטוחה יותר בעת שהם מתבססים על זכיינות מוכרת. משמעות הזכיינות היא מותג חזק שיש בכוחות להקטין את אי הוודאות לגבי יכולת המכירה. ליזם יש גם אפשרות לבחון נתונים של עסקים דומים באזורים אחרים ולהיווכח לגבי מידת חוזקו של המותג.
 הסיכונים בעסק ניתנים לחלוקה לשלושה מרכיבי סיכון: סיכון שוק, סיכון ענפי וסיכון ספציפי:

סיכון השוק

סיכון השוק הוא הסיכון הנובע מהתנהגות השוק כולו. מחזור העסקים הגורם למשק לעבור בין תקופות שפל לתקופות שגשוג משפיע על כל העסקים וכל עסק יודע שבעת שפל עליו לנקוט אמצעים של חסכון וצמצום עד שתעבור התקופה הקשה. יש עסקים המקדמים את פני המיתון בפרסום חזק יותר (משפיע על הרווחיות) ואחרים בהתאמת המוצרים לתקופות שפל, אם בהבאת מוצרים מוזלים ואם ביצירת חבילות עסקיות נוחות יותר. ניהול נכון של עסק כרוך גם ביצירת רזרבות בתקופות שפע על מנת לעבור בקלות יחסית תקופות מיתון (המודל העתיק ביותר המוכר לנו הוא מודל 7 השנים השמנות והרזות של יוסף במצרים).
האם היותו של עסק בזכיינות יכול לתת ביטוח כנגד תקופות קשות? עניין זה כלל אינו בטוח, בבחינת כאשר יורד גשם כולם נרטבים. לעיתים הנהלת הרשת תסייע בתקופות הקשות על ידי שהיא עצמה תוביל מאמצים שיווקיים ופרסומיים או על ידי יצירת חבילות זולות יותר שלמוצרים או פשוט הוזלת המוצרים המסופקים לזכיינים עצמם כחלק מספיגת ההוצאות בתקופת משבר.

סיכון ענפי

סיכון ענפי הוא הסיכון שאינו קשור בשוק כולו וגם אינו מוגבל לעסק הבודד אלא הוא סיכון השייך רק לענף במסגרתו מוגדר העסק. לדוגמא, עסק בענף המזון המהיר, עלול לסבול מסיכון ענפי הנובע מקמפיין שיוליכו כנגד חברות מזון מהיר, חרם צרכנים ענפי וכיוב’. גילוי מחלה בבקר, כגון הפרה המשוגעת, הוביל לבהלה שפגעה בכל המסעדות שהתפריט שלהם מבוסס על מאכלי בקר ושינוי חוקים או תקנות אף הוא בעל מאפיינים של פגיעה ענפית.

סיכון ספציפי

סיכון ספציפי הוא סיכון הנובע מתפעול העסק עצמו. היכולת להתמודד עם סיכון ספציפי קיימת רק אצל מי שמשקיעים במספר עסקים. התיאוריה מלמדת אותנו כי גיוון בתיק ההשקעות עשוי להוביל לקיזוז הדדי של סיכונים ספציפיים בין העסקים הנמצאים בתיק ההשקעות של המשקיע. למעשה עיקרו של הניהול היומיומי הינו למזער סיכוני תפעול הנובעים מפעילות שגויה של עובדים, כשל אספקה, כשל מכירתי וכיוב’, כשלים שלא ניתן להימנע מהם, אך פעילות ניהולית מתמשכת תפקידה בין היתר לאתר ולנטרל מראש את מרביתם. סיכון ספציפי הנובע מכשל תפעולי עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בשעה שהכלכלה כולה נמצא בשגשוג והיא אינה כרוכה בסביבה העסקית הקרובה. לכן חלק ממאמצי התפעול בעסק וממילא עלויות הנגזרות מהם, חייבים להיות מוקצים לבקרה ומניעה.

Line

בניית אתרים - עיצוב גרפי © כל הזכויות שמורות לתבור כלכלה ופיננסים בע"מ